beercycling

Beercycling

Beercycling, czyli słów kilka o czymś, co wydaje się tak abstrakcyjne, że aż niemożliwe. A jednak! Belgijscy naukowcy przeszli samych siebie, wykorzystując mocz do produkcji piwa! Ja kto możliwe? Naukowcy stworzyli urządzenie, które dzięki energii pozyskanej z promieni słonecznych, zmieniają mocz w wodę pitną, która z kolei posłuży do stworzenia piwa.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ghent uważają, że ich wynalazek powinien być zainstalowany w kanalizacjach, dzięki czemu można by było odzyskać spore ilości wody. Najważniejsza zaletą tej maszyny jest to, że nie potrzebuje energii elektrycznej by być zasilaną – wystarczą promienie słoneczne.

Mocz gromadzi się w tankach. Tanki podgrzewane są przez specjalistyczny solarny bojler. Podgrzany mocz jest przepuszczany przez specjalne membrany – dzięki tym membranom dochodzi do oddzielenia wody od moczu, a dodatkowo oddzielane są takie substancje odżywcze jak azot, fosfor i potas.

W ramach sprawdzenia z jakim zainteresowaniem spotka się projekt, przygotowano specjalną akcję promocyjną (w wolnym tłumaczeniu „Siusiu dla nauki”), w wyniku której udało się w ciągu dni uzyskać taką ilość moczu, z której odzyskano 1000 litrów wody, zupełnie czystej i zdatnej do spożycia.

3 replies
  1. Kamoha
    Kamoha says:

    Bardzo ciekawe i interesujące :). Przynajmniej przyda się „to” do czegoś związanego ze środowiskiem.

Komentowanie wyłączone.