Drony zbadają nasze kominy

Drony prześledzą wszystkie kominy!

Śląsk należy do regionów z najbardziej zanieczyszczonym w Polsce powietrzem. Dzieje się tak w dużej mierze przez węgiel, który jest najczęstszą formą opału. Ale co gorsza, ludzie coraz częściej w swoich piecach spalają rzeczy, które nigdy w nich nie powinny być spalane – odpady, gumę, lakierowane drewno, stare meble itd. W wyniku takich działań do atmosfery uwalniane są ogromne ilości szkodliwych substancji. Jedno ze Śląskich miast postanowiło stawić czoła śmieciowych złoczyńcom – w miasto wypuszczono drona, który sprawdzi czym palą w piecach mieszkańcy Bytomia i pomoże w szybki i dokładny sposób zmierzyć emisję szkodliwych substancji.

Pierwszy test z użyciem specjalistycznego sprzętu został przeprowadzony 25 października 2016 roku. Dlaczego ów test można uznać za pionierski? Ponieważ pomiary jeszcze nigdy nie były tak dokładne. Dron obniża się maksymalnie znajdując się nad kominem w danym gospodarstwie domowym. Pobiera próbkę dymu z konkretnego domu i to właśnie tę próbkę analizuje. Bada w zasadzie w natychmiastowym tempie skład dymu – dzięki specjalnemu oprogramowaniu, dane trafiają do operatora i są analizowane. Znajdujący się w bazie operatora specjaliści dokładnie wiedzą w ciągu kilku minut czym opalany jest dany piec.

Dron posiada swoją kwalifikowaną nazwę – jest to mobilna platforma monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów. Latające laboratorium wyposażone jest w laserowe mierniki stężenia pyłu, tlenku węgla i dwutlenku węgla. Dane pobierane przez drona, badane są w Laboratorium GIG (Główny Instytut Górnictwa).

Więcej informacji pod adresem: http://www.gig.eu/pl/newsy/dron-w-walce-z-niska-emisja

1 Odpowiedzi
  1. Dejv21
    Dejv21 says:

    Świetny pomysł. Nareszcie coś co pomoże naszej planecie i w końcu przekona ludzi żeby palili w piecach tym co trzeba!!!! SUPER!!!

Komentowanie wyłączone.