Ekologiczny plastik

Eko plastik?

Plastik zdecydowanie kojarzy nam się mało ekologicznie. Wszędzie zalegające torebki foliowe czy plastikowe butelki przyczyniają się do ogromnego zanieczyszczenia planety. Zaskakuje więc odkrycie, że plastik może być eko.

Najnowsze technologie umożliwiają produkcję plastiku, który najpierw posłuży jako opakowanie, a następnie jako kompost. Przy wytwarzaniu takiego ekologicznego plastiku wykorzystuje się polimery biodegradowalne. Stanowią one idealne rozwiązanie – z jednej strony mają podobną trwałość co plastik syntetyczny, a z drugiej strony są przyjazne dla środowiska.

Polimery biodegradowalne powstają z naturalnych cukrów – glukozy i fruktozy. Właśnie dlatego ulegają późniejszemu całkowitemu rozkładowi. Taki biodegradowalny plastik to same zalety. Nie dość, że opakowania nie zalegają na wysypiskach śmieci, to jeszcze stanowią naturalny nawóz. Pod wpływem czynników środowiskowych (np. opadów) przekształcają się w wodę, dwutlenek węgla i biomasę.

Plastik może być więc przyjazny środowisku, ale pod warunkiem, że zostanie wytworzony z naturalnych składników. Taki biodegradowalny plastik może okazać się lekarstwem na zanieczyszczenie planety.