aerochromics

Koszulka, która Cię ostrzeże

Czy koszulki wydające sygnały ostrzegawcze wydają Wam w ogóle możliwe do stworzenia i „zaprogramowania”? Okazuje się, że takie koszulki już istnieją. Seria koszulek Aerochromics to inteligentna odzież, która jest wykorzystana w specjalne sensory pozwalające wykryć zanieczyszczenia. Taka koszulka pozwala wykryć niebezpieczne substancje, a z chwilą gdy wykryje takie substancje zmienia się jej wzór. Zmiana wzoru jest sygnałem ostrzegawczym dla właściciela koszulki i osób z jej otoczenia, które również mogą zauważyć zmiany na koszulce.

Pomysł, choć trudny do wyobrażenia, okazuje się być bardzo trafiony. W dzisiejszym świecie zanieczyszczenia środowiska i powietrza w zasadzie dotyczą nas wszystkich, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy.  Twórcą pomysłu jest projektant Nikolas Bentel. Koszulki z serii Aerochromics są wyposażone w sensory, które na chwilę obecną wykrywają na przykład dwutlenek węgla i cząstki radioaktywne. Jak działają koszulki? Gdy stężenie trujących substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy, w koszulkach uruchamiają się wkładki grzewcze, a tkanina zmienia kolor. Idea jest godna pochwały – człowiek ubrany w taką bluzę, jeśli znajdzie się w strefie wyjątkowego zanieczyszczenia, dowie się o tym dzięki bluzie, którą ma na sobie. Dzięki temu będzie mógł uniknąć nadmiernego wystawiania się na działanie szkodliwych substancji. Jak przyznaje sam autor koncepcji, jego celem było stworzenie koszulki detekcyjnej, która ochroni człowieka przed szkodliwymi substancjami. W tej chwili w ofercie Nikolasa znajdują się trzy wzory koszulek – pierwszy wzór pozwala wykryć cząstki reaktywne (wolne rodniki) – ten wzór to koszulka czarna w białe kropki. Drugi wzór pozwala wykryć zbyt duże stężenie dwutlenku węgla (to koszulki w krowie łaty). Trzeci wzór pozwala na wykrycie cząstek radioaktywnych – koszulki z drobnym wzorem. Koszulki kosztują od 500 do 625 dolarów  pozostaje mieć nadzieję, że z czasem gdy odzież zostanie spopularyzowana, obniży się też jej cena.

4 replies
 1. Angel404
  Angel404 says:

  Przyznam szczerze nie słyszałam wcześniej o takiej odzieży. Jestem nią zainteresowana, najważniejsze to bezpieczeństwo :)

 2. maraz86
  maraz86 says:

  Fantastyczne rozwiązanie.Nawet koszulka ladnie wygląda,myślałam,że będzie obskurna.ZDECYDOWANIE JESTEM ZA.Zwłaszcza mieszkając w starych kamienicach

 3. Kamil Sitek
  Kamil Sitek says:

  Bardzo dobry artykuł, do chwili obecnej nie spotkałem się z tego typu odzieżą. Z chęcią bym taką koszulkę przetestował i podzielił się wrażeniami z testów

Komentowanie wyłączone.