Świecąca ścieżka rowerowa

Świecąca ścieżka rowerowa!

W Polsce powstała świecąca ścieżka rowerowa, która rozświetla trasę rowerową nocą. Właściwości iluminujące ścieżka posiada dzięki specjalnemu kruszywu z którego wykonana jest ścieżka. W ścieżce nie zamontowano żadnych diod czy LEDów. Powierzchnia ścieżki rowerowej pokryta jest materiałem zawierającym syntetyczne substancje zwane luminoforami. To właśnie dzięki luminoforom ścieżka świeci się w nocy, wykorzystując zgromadzoną w ciągu dnia energię słoneczną.

Warto dodać, że kruszywo z jakiego powstała ścieżka, umożliwia świecenie nawet do 10 godzin dziennie. Sprawia to, że takie rozwiązanie jest nie tylko samowystarczalne, ale i energooszczędne i ekologiczne.

Za stworzenie tak nietypowej powierzchni odpowiada laboratorium TAP z Pruszkowa. Oryginalnie ścieżki takie powstawały już w Holandii – holenderskie ścieżki były inspiracją dla naszych rodzimych twórców. Na chwilę obecną iluminująca ścieżka ma zaledwie 100 metrów długości i jest prototypem. Dopiero po serii testów w różnych warunkach atmosferycznych (różne pory roku) dowiemy się, czy ścieżki powstaną w innych miastach. Jedno trzeba przyznać, ścieżka robi wrażenie i aż chciałoby się wsiąść na rower, by po niej pojeździć, prawda? J

30 replies
 1. magdakowalczyk
  magdakowalczyk says:

  Świetny jest ten pomysł na świecącą ścieżkę rowerową i już teraz nikt nie powie,że nie zauważył ścieżki rowerowej. Bardzo fajne rozwiązanie

 2. Izabela Leśniewska
  Izabela Leśniewska says:

  wow, piękna jest ta ścieżka, szkoda, że u mnie takiej nie ma, chciała bym takie coś u siebie na podwórku.

 3. Marek
  Marek says:

  Bardzo fajne rozwiązanie, aż mnie ciekawi jak wygląda na żywo. Pewnie tak samo świetnie jak na zdjęciu.

 4. W, Surowiec
  W, Surowiec says:

  Jeżeli koszt budowy takiej ścieżki nie jest zaporowy to należy natychmiast budowac wyłącznie te świecace. Widok i wrazenie oszałamiające.

 5. Jacek
  Jacek says:

  Świetny jest ten pomysł na świecącą ścieżkę rowerową i już teraz nikt nie powie,że nie zauważył ścieżki rowerowej.

 6. DariuszPiotr
  DariuszPiotr says:

  Świetny pomysł.Może by tak jeszcze ulice w innym kolorze.Można by wtedy zrezygnować z oświetlenia ulicznego.

Komentowanie wyłączone.