Ekologiczna wigilia

Ekologiczne święta

Prowadzisz ekologiczny tryb życia, a przynajmniej próbujesz? Święta i tradycja są dla Ciebie ważne, i chcesz zorganizować je w duchu „eko”? Skorzystaj z naszych podpowiedzi :)

Ekologiczne surowce

Do przygotowania większości świątecznych potraw możesz wykorzystać surowce ekologiczne. Pisząc surowce mamy na myśli zarówno te roślinne, jak i zwierzęce. Jeśli jesteś wege – odpuścisz ryby, ale są osoby, które nie potrafią przeżyć wigilii bez karpia. Jeśli jesteś jedną z tych osób – kup karpia z ekologicznej hodowli.  Nie kupuj za dużo karpia – kup dokładnie tyle ile potrzebujesz. Wybieraj ryby, które zostały pozbawione życia w możliwie najbardziej „humanitarny” sposób.

Boisz się, że świąteczne ciasta z mąki innej niż pszenna nie wyjdą? Wyjdą, oczywiście, że wyjdą – poszukaj odpowiedniego przepisu- w sieci jest ich bardzo dużo. Skorzystaj też z jajek z ekologicznej uprawy i miodu od bartnika, który dba o swoje pszczoły.

Wielkie sprzątanie

Święta to czas poprzedzony porządkami domowymi – gospodynie domowe zwykle bardzo dbają o to, by gości przyjąć w czystym domu. Przed świętami zabieramy się za gruntowne porządki w czasie których, w normalnych domach zużywane są ogromne ilości chemicznych środków czyszczących – spróbujmy przerzucić się na ekologiczne czyściki – zaprzyjaźnijmy się z cytryną, kwaskiem cytrynowym, octem, sodą.

Ekologiczne prezenty

Prezentowy szał dopada nas co roku – nic na to niestety nie poradzimy. Ale możemy kupować mądre prezenty. Czy kupowanie ekologicznych prezentów oznacza wybieranie na prezent ekologicznej żywności lub czegoś co związane jest stricte z ekologią? Nie, absolutnie nie. Natomiast bardzo ważne jest, byśmy wybierali produkty co do których jesteśmy pewni, że były wykonane w pro-ekologicznej firmie, w pro-ekologiczny sposób. Pamiętajmy też o tym, że najlepszym prezentem będzie po prostu coś wykonanego samodzielnie, od serca – na przykład słoiczek pełen pysznych pierniczków.

Choinka – sztuczna czy prawdziwa

To największy świąteczny dylemat – i jedna i druga mają swoje dobre i złe strony. Sztuczną choinkę kupujemy raz na kilka lat, nie wycinamy drzewa, nie niszczymy środowiska teraz, ale pamiętajmy, że choinka wyrzucona na wysypisko będzie rozkładała się kilkaset lat. Nowa cięta choinka wiąże się z wycinką lasu i to coroczną. Jak wybrnąć z tego dylematu?

Jedną z propozycji jest choinka w doniczce – można później posadzić ją w ogrodzie lub wywieźć do szkółki leśnej, która zasadzi ją w lesie. Inną opcją jest wypożyczenie choinki w tzw. wypożyczalni choinek. Trzecia opcja to rezygnacja z tradycyjnego drzewka – możesz zaadoptować na potrzeby świątecznego drzewka roślinę doniczkową, którą na co dzień trzymasz na parapecie lub w pokoju – w tej roli doskonale  sprawdzą się tuje balkonowe oraz araukaria, która do złudzenia przypomina małą choineczkę.  Możesz też zrezygnować z choinki i wykonać ciekawą plastyczną instalację na kształt choinki.

2 replies
  1. Ewelina Kr
    Ewelina Kr says:

    Eko święta są możliwe, ale nie każdy chce rezygnować z pewnych rzecz. ja też nie rezygnuje z niektórych, ale staram się, żeby były jak najmniej szkodliwe dla środowiska.

  2. Monita
    Monita says:

    Musze przyznac, ze nie slyszalam o wypozyczalni choinek.. Mysle,ze to swietny pomysl i moglby sie sprawdzic w wielu domach. Co do porzadkow przedswiatecznych- rzeczywiscie warto skorzystac ze srodkow,ktore mamy „pod reka”- nie dosc,ze ekologicznie,to i niedrogo:)

Komentowanie wyłączone.