Naturalna laska pełna zdrowia

Cynamon – przyprawa, która kojarzy nam się głównie z jesienią i zimą, ze świętami i piernikami. Ale co wiemy o tej korzennej przyprawie? Czy oprócz jabłecznika i pierników dodajemy go do czegoś jeszcze?

Kora cynamonowa ma wiele właściwości – przede wszystkim poprawia krążenie, działa dezynfekująco i odkażająco! Sam cynamon (kora) jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Znany był już w starożytności – wówczas był surowcem cenniejszym od złota. Wtedy funkcjonował głównie jako  produkt leczniczy – starożytni medycy zapisywali go pacjentom jako odtrutkę na trucizny, preparat moczopędny i wiatropędny oraz poprawiający krążenie. Współcześnie cynamon również stosowany jest powszechnie w medycynie, głównie przy problemach z układem pokarmowym. Warto dodać, że cynamon ma naturalną zdolność poprawy naszej sprawności umysłowej – stymuluje również pamięć i poprawia funkcje poznawcze. Wielu znawców uważa, że olejek cynamonowy działa grzybobójczo i dezynfekująco.

Cynamon jest niewątpliwie cudowną przyprawą – pięknie pachnie, nadaje potrawom wspaniałego aromatu, a do tego doskonale działa na nasze zdrowie. Warto mieć w domu spory zapas zarówno mielonego cynamonu, jak i lasek cynamonu, które mogą się przydać na przykład do odświeżania oddechu po zjedzeniu potraw z cebulą, czosnkiem, rybą (to również metoda starożytnych, którzy po takich potrawach żuli laskę cynamonu, która skutecznie niwelowała nieprzyjemne zapachy).

6 replies
  1. Monita
    Monita says:

    Uwielbiam cynamon, ta przyprawa potrafi świetnie wydobyć smak mięsa, dlatego nieraz przyprawiam nią kurczaka, smakuje wyśmienicie!

  2. maja
    maja says:

    Laska wanili jest na prawde bardzo dobra i ma właściowości lecznicze np. trądzik różowaty.

Komentowanie wyłączone.