Dokarmianie ptaków – co należy wiedzieć

Późną jesienią i zimą, wielu mieszkańców miast dokarmia ptaki. Czy robimy to dobrze? O czym wiedzieć i o czym pamiętać, żeby ptakom rzeczywiście pomóc, a nie zaszkodzić? Kiedy i jak  karmić ptaki?

Dlaczego karmimy ptaki?

Zwyczaj dokarmiania ptaków w okresie zimowym chyba zawsze po prostu był. Osoby, którym dobro naszych braci mniejszych jest nieobojętne, z własnej nieprzymuszonej woli dokarmiały ptaki orzechami, owocami, słoniną. Tak zostało do dziś. Ptaki dokarmiamy głównie z przekonania, że zimą, gdy śnieg przykryje potencjalne pożywienie, ptaki nie będą w stanie znaleźć jedzenia.

Czym karmić ptaki?

Ptakom należy dostarczać pokarmu możliwie zbliżonego do pokarmu, jaki znajdują samodzielnie. Wiele ptaków żywi się ziarnami słonecznika (sikorki, dzwoniec, wróble, czyżyki, kowaliki), niektóre wolą proso, owies czy pszenicę (gołębie, sierpówki). Ptaki takie jak sikorki, dzięcioły, kruki wolą słoninę – jeśli przygotowujecie dla ptaków słoninę, należy sprawdzić, aby słonina ta nie była słona i koniecznie była świeża.  Zjełczała słonina może zaszkodzić ptakom, u których może dojść do poważnego zatrucia.

Do karmników można śmiało wsypać orzechy różnego typu, ziarna i nasiona – ptaki same zdecydują na co mają akurat ochotę. Warto także rozważyć zakup gotowych pasz dla ptaków – w marketach budowalnych i w sklepach zoologicznych, a coraz częściej także i w hipermarketach kupić można karmę dla ptaków gotową – tłuszcz łączony z ziarnami i nasionami, w wygodnej postaci, gotowy do powieszenia w karmniku, na balkonie czy za oknem.

7 replies
 1. agnest123
  agnest123 says:

  Kocham ptaki. Dokarmianie ich to naturalny odruch każdego człowiek kochającego zwierzęta :)

 2. Ichikawa
  Ichikawa says:

  Bardzo przydatna wiedza, wielkie dzięki! Teraz tylko zostało szybko zbudować karmnik i do roboty. :)

 3. Karolina Marciniak
  Karolina Marciniak says:

  Ja zaczelam w tamtym roku,mialam caly ogrod skrzydlatych przyjaciol.Kupowakam gotowe kulki i inne przysmaki.Bez naszej pomocy by sobie nie poradzily.

 4. Emily
  Emily says:

  Ciekawy post, dziękuję za informacje czym można dokarmia ptaki od teraz będę to robić, wcześniej się bałam

 5. Ewelina Krawczyk
  Ewelina Krawczyk says:

  U mnie dokarmianie ptaków zimą jest od lat od małego pamietam że tata wieszał na drzewie słoninę a my z mama sypałyśmy ziarno do karmnika. Teraz moja córka ze mną dokarmia ptaki i jestem z tego zadowolona :)

Komentowanie wyłączone.