Kasza bulgur

Kasza Bulgur

Nazwa Bulgur brzmi dla ciebie jak węgierskie imię? A może bardziej kojarzy ci się z bulgotaniem? Tu już jesteśmy bliżej – bulgur to nazwa jednej z odmian kaszy. Kasza bulgur to jedna z najpopularniejszych kasz na bliskim wschodzie – w Polsce cieszy się stale rosnąca popularnością, którą zawdzięcza modzie na dania wegetariańskie.  Tę kaszę wytwarza się z pełnego ziarna pszenicy durum, czyli takiej,z  jakiej wytwarza się też makaron durum.

Sama kasza powinna być częstym gościem w naszej kuchni – jest bardzo dobrym produktem, który komponuje się doskonale zarówno z warzywami jak i mięsem. Jest bardzo bogata w błonnik pokarmowy oraz witaminy. Dostarcza sporych dawek magnezu, wapnia, fosforu i potasu oraz witamin z grupy B. Bulgur charakteryzuje się ciekawym smakiem, który jest bardzo wyrazisty. Kaszę na bliskim wschodzie najczęściej podaje się w towarzystwie pieczarek, bakłażana, papryki, mięs.

Kaszę bulgur zaleca się na przykład osobom, które mają problemy z układem nerwowym, na który bulgur ma zbawienny wpływ. Wprowadzenie kaszy bulgur do codziennej diety poprawi sprawność umysłową oraz nastrój. Bulgur ma również dobry wpływ na przewód pokarmowy – wspomaga pracę jelit – oczyszcza je ze złogów, wspomaga metabolizm. Nie bez znaczenia jest również wpływ kaszy bulgur na układ wieńcowy.

Jeśli jesteście ciekawi jak smakuje ta kasza, przygotujcie tradycyjne potrawy z bulgurem takie jak pilaw czy tabbouleh lub przygotujcie ją po swojemu!

1 Odpowiedzi
  1. Anita
    Anita says:

    Uwielbiam kaszę bulgur! Często robię z tą kaszą sałatki, czy polewam różnymi sosami mięsnymi. Kto nie jadł – polecam! :)

Komentowanie wyłączone.