moringa

Moringa

Era superfood trwa. Była już moda na olej kokosowy, chię, spirulinę, macę. Teraz czas na Moringę. Moringa to azjaycka roślina, która w Polsce jest bardzo trudna do zdobycia, i dość droga – za około 150 g proszku zapłacimy mniej więcej 20-25 zł. . Najogólniej: ma kilka razy więcej witamin niż pomarańcze, i pomaga na wiele chorób.

 

Witaminy w Morindze

Moringa jest bardzo bogata w witaminy. Posiada aż 17 razy więcej wapnia niż mleko zwierzęce, o 7 razy więcej witaminy C aniżeli pomarańcze, 15 razy (!) więcej potasu niż banany, 25 razy więcej żelaza niż szpinak i aż 36 razy więcej magnezu niż jaja kurze. Moringę stosować można codziennie – aby przyniosła korzyści prozdrowotne, wystarczy jedna łyżeczka zielonego proszku do posiłku!

Moringa to roślina, która nazywana jest cudownym drzewem bądź też drzewem długiego życia. Roślina oryginalnie pochodzi z Indii, gdzie stosuje się ją w lokalnej medycynie alternatywnej, w kuchni i w kosmetyce. Tamtejsza ludność wykorzystuje w zasadzie wszystkie części drzewa – od kory po korzenie.

Moringę można stosować w kuchni na wiele sposobów – młode liście, które smakiem przypominają rzeżuchę można spożywać na surowo i w każdej innej formie. Ususzone i zmielone można dodawać do wszystkich gotowych posiłków – wtedy podniesie ona walory odżywcze i zdrowotne naszych pokarmów.