ulica-solarna

Pierwsza ulica solarna

W końcu się doczekaliśmy – powstała pierwsza na świecie ulica solarna. W Normandii, we Francji zbudowano ulicę solarną z 2880 paneli fotowoltaicznych, która jest w stanie samodzielnie wyprodukować tyle energii, by dało się oświetlić całe miasteczko.

Ulica powstała dokładnie w miejscowości Tourouvre-au-Perche – nazwano ją Wattway. Niestety trasa póki co ma tylko 1 kilometr długości, jednak już teraz produkuje potężną dawkę energii. Dziennie (w zależności od pogody) ścieżka wyprodukuje około 770 kWh. Dzięki energii pozyskanej z 1 kilometrowego odcinka ulicy, oświetlone zostaną wszystkie uliczki w miasteczku.

Choć wydawać by się mogło, że tak delikatny materiał jak ogniwa fotowoltaiczne nie nadają się do budowy drogi, inżynierowie, którzy projektowali francuską ulicę znaleźli rozwiązanie, które umożliwia położenie bezpiecznej dla użytkowników, środowiska i samych ogniw drogi. Wattway została pokryta warstwą specjalnej żywicy wzbogaconej o kilka warstw krzemu.

Na razie wybudowano prototypowy kilometr drogi, jednak jeśli ta pomyślnie przejdzie wszystkie testy, w ramach programu Francuskiego Ministerstwa Środowiska, Energii i Morza, wybudowanych zostanie aż 100 km takiej trasy!

2 replies
  1. zielarz41
    zielarz41 says:

    oczywiscie ze ciekawy pomysl.to najlepsza droga zeby zrozumiec ze natura i czlowiek musza ze sobą wspolgrac.oby jak najwiecej takich projektów.

Komentowanie wyłączone.