Alarm smogowy

Smog kusi turystów

SMOG jest tematem, który od kilku tygodni nie schodzi z pierwszych stron gazet. Jest to zjawisko w Polsce nieobce, niestety dobrze znane i prawdopodobnie długo jeszcze pozostanie obecne. Choć wydarzenie, o którym zaraz przeczytacie było tylko żartem, daje mocno do myślenia. Czy smog jest powodem do śmiechu? Zdecydowanie nie – musimy coraz szybciej reagować, bo skala „zasmożenia” Polski jest zatrważająca.

O całej sprawie donosi serwis Krowoderska.pl. Kilka tygodni temu, londyński operator wycieczkowy, biuro podróży „One way ticket” zaproponowało swoim klientom rewelacyjną wycieczkę do… Krakowa, gdzie główną atrakcją jest właśnie SMOG. Jak czytamy w doniesieniu, hasłem przewodnim wycieczki miało być „Poczuj Wielki Smog z 1952″ (przyp. red.: w owych czasach Londyn był miastem, który borykał się z poważnym problemem smogowym).

Choć całość jest tylko żartem, z pewnością zwrócił on uwagę na poważny problem nie tylko Krakowa, ale i całej Polski jaką jest SMOG.Co zrobić ze Smogiem? Stężenie trujących pyłów w powietrzu jest coraz wyższe. eksperci prześcigają się w pomysłach jak zmniejszyć emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery, ale wciąż brakuje edukacji samych mieszkańców. Naszym zdaniem należy położyć silny nacisk na edukowanie społeczeństwa. Jednym ze sposobów redukcji ilości smogu w naszym kraju może być zmiana piecy węglowych na piece pelletowe. Nie wszyscy jednak mieszkańcy miast walczących ze smogiem mogą sobie pozwolić na wymianę instalacji – koszty samego paliwa są porównywalne, jednak zmiana instalacji to często kosztowna sprawa. Tutaj liczymy na pomoc odpowiednich władz, które przeznaczą na te cele konkretne środki, dzięki którym w końcu zacznie się coś zmienić i nastąpi prawdziwa „dobra zmiana”.

źródło inspiracji: krowoderska.pl

1 Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.