ekologiczne-pisuary

Ekologiczne pisuary

Na paryskich ulicach pojawiły się ekologiczne donice-pisuary. To nowatorskie, aczkolwiek dość kontrowersyjne rozwiązanie znalazło się na ustach całej Europy. Czy pozostałe europejskie miasta wezmą przykład z Paryża?

 

Z nieprzyjemnym problemem zapachu moczu na starówkach borykają się chyba wszystkie, mniejsze i większe miasta w Europie. Niestety, poziom kultury niektórych osób pozostawia wiele do życzenia. Choć problem znany jest od dawna, tylko nieliczni sobie z nim poradzili fundując miejskie toalety. Władze Paryża poszły o krok dalej – postanowiły połączyć pożyteczne… z jeszcze pożyteczniejszym.

Na zlecenie władz miasta, francuska agencja Faltazi stworzyła projekt specjalnych donic na rośliny, które jednocześnie są pisuarami! Projekt nazwano Uritrottoir. Górna część donic swoim kształtem przypomina tradycyjny pisuar – jedyną różnicą (ale za to jaką!) jest fakt, iż wyrastają z niej piękne kwiaty, które doskonale upiększają przestrzeń miejską. Dolna część pisuaru, do której spływa oddany mocz, wypełniona jest słomą. Słoma nasiąka moczem, i gdy pojemnik jest zapełniony, taka słoma trafia na kompost. Później kompost posłuży do nawożenia górnej części tych nietypowych donic.

Pomysł wydaje się być bardzo trafionym – mamy nadzieję, że inne europejskie miasta wezmą przykład z Paryża, i takie ekologiczne pisuary już wkrótce pojawią się w innych miastach.

3 replies
 1. Kamoha
  Kamoha says:

  Bardzo ciekawy pomysł. Na pewno przyczyni się do większej czystości miasta. Oby więcej takich idei.

 2. Anna Z
  Anna Z says:

  Moim zdaniem calkiem fajny pomysl,tylko szkoda ze nikt niie pomyslal o potrzebach kobiet,ale na poczatek dobre i to.

 3. AnnaJ
  AnnaJ says:

  Ciekawy i innowacyjny pomysł. Nie słyszałam o takim pisuarze, w dodatku ekologicznym

Komentowanie wyłączone.