maniok-jadalny-bulwa

Maniok – z czym to się je?

Często przybliżamy Wam różne egzotyczne owoce, warzywa i rośliny. Dzisiaj pora na maniok.

Pod względem ilościowym, maniok jest jednym z najczęściej spożywanych źródeł naturalnych węglowodanów na świecie. Wśród Europejczyków nie jest ono jednak tak znana, za to triumfy święi w krajach Ameryki Południowej, gdzie w zasadzie w wielu miejscach stanowi podstawę diety.

Maniok to krzew, należący do rodziny wilczomleczowatych. Maniok jadalny (jeden z gatunków manioku) to doskonałe naturalne źródło lekkostrawnych węglowodanów – mieszkańcy Azji, Ameryki Południowej oraz Afryki przygotowują go na przeróżne sposoby.  Bulwy manioku są podłużne, grube, otoczone grubą szorstką skórą. Z kolei miąższ manioku jest biały. Maniok zawiera ogromne ilości skrobi, jest wysokokaloryczny, ale za to ma niewiele białka.

Oryginalnie maniok jadalny pochodzi prawdopodobnie z Brazylii. Można spotkać się również z odmienną nazwą manioku, tj. podpłomyczem najużyteczniejszym. Choć najpopularniejszą częścią manioku, która jest zjadana są bulwy, w niektórych regionach Ameryki Południowej zjadane są także liście i nasiona manioku.  Warto jednak wiedzieć, że surowy maniok jest trujący i niebezpieczny. Maniok przed podaniem musi być dokładnie umyty i odpowiednio przygotowany – ugotowany, usmażony, upieczony lub ususzony.

1 Odpowiedzi
  1. Jurata
    Jurata says:

    Fajnie jest się dowiedzieć czegoś nowego. O manioku wiedziałam tylko tyle, że istnieje, no cóż człowiek się uczy przez całe życie :)

Komentowanie wyłączone.