roszponka

Roszponka – królowa sałat

Roszponka – smacznie i zdrowo

Roszponka to warzywo znane od wieków. Do łask wróciło w momencie, gdy na topie znalazły się sałaty z użyciem roszponki, Rukoli, młodego szpinaku. Jest to jedna z najzdrowszych odmian sałaty, która swoją estetyką bije liścienne koleżanki na głowę.

Roszponka warzywna, która bywa również zwana roszpunką czy raszpanką, a nawet kozłkiem, to sałata uprawna. Uznawana jest za archeofit. W Polsce dziko rosnąca roszponka wpisana jest na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski. Liście roszponki są bardzo małe – a w zasadzie im mniejsze, tym smaczniejsze i tym bardziej aromatyczne. Roszponka zawiera wiele olejków eterycznych , dzięki którym posiada mocny charakterystyczny orzechowy posmak.

Roszponka uprawiana była niegdyś głównie przez europejskich chłopów, dopiero w XIV wieku ogrodnik królewski Jean-Baptiste e La Quintinie podał ją na dworze królewskim. Z przyczyn naturalnych (jak każda sałata), roszponka posiada bardzo mało kalorii – 100 gram roszponki to jedynie 21 kalorii. Obecność roszponki w diecie jest jak najbardziej uzasadniona – roślina ta zawiera liczne pokłady białka, beta karotenu, witaminy C, magnezu, potasu, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, selenu czy cynku.  Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób chorujących na cukrzycę ze względu na niski indeks glikemiczny.

2 replies
  1. PaniBarylkowa
    PaniBarylkowa says:

    Sama hoduje roszpunkę w szklarni i bardzo ją lubimy. Staramy sie ją jeść jak najczęściej.

  2. wiolka111222
    wiolka111222 says:

    Uwielbiam roszponke króluje u mnie w kuchnii, bardzo zdrowa i znakomicie smakuje , polecam :)

Komentowanie wyłączone.