wiszace-ogrody

Wiszące ogrody w Chinach

Starożytne wiszące ogrody Semiramidy były jednym z 7 cudów świata. Wiele wskazuje na to, że gdybyśmy dzisiaj planowali nowe rankingi, Chińczycy i ich pomysł, mogliby doskonale wpisać się w tego typu wyróżnienie. Przy okazji poszukiwania pomysłów na walkę z miejskim smogiem, Chińczycy wpadli na pomysł stworzenia wieżowców- ogrodów.

Na czym miałoby to polegać? Drapacze chmur, których w Chinach nie brakuje, miałyby zamienić się w wieżowce-ogrody. Pierwszy taki wieżowiec powstaje waśnie w Nankin. Pionowy Las, bo tak się o nim mówi, ma być dziełem firmy architektonicznej Stefano Boeri Arcitetti. Budynek ma zostać oddany o użytku w 2018 roku – będzie składał się z dwóch wież, które będą porośnięte zielenią. Ma się na nich znaleźć  około 1100 drzew i 2500 krzewów. Sama zieleń zajmie około 5000 metrów kwadratowych.

Takie pionowe lasy to rozwiązanie, które istnieje już na świecie, np. w Meksyku czy też we Włoszech. Jak podają architekci z firmy tworzącej wieżę, w ciągu tylko 1 dnia, rośliny z pionowego lasu wyprodukują aż 60 kilogramów tlenu!

Mamy nadzieję, że taki zielony dizajn na stałe zagości w architektonicznej modzie i będziemy świadkami powstawania kolejnych pionowych lasów na świecie.

Więcej informacji na stronie projektu http://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/portfolios/nanjing-towers/

23 replies
  1. Sylwia Gaik
    Sylwia Gaik says:

    Szkoda że i nas w Polsce tego nie mamy ale byśmy mieli się czym chwalić. Przepiękny widok.

  2. MagdaKowalczyk
    MagdaKowalczyk says:

    Uważam ze to znakomity pomysł ktory pomoże nam w walce ze smogiem i dostarczy wiecej tlemu.

Komentowanie wyłączone.