www.news.xinhuanet.com

Ekologiczny robot kontrolujący powietrze

W Chinach pojawił się nietypowy strażnik czystego powietrza. Zamieszkujący prowincję Zhenghzou Chińczycy mogą czuć się całkiem bezpiecznie, odkąd o czystość powietrza troszczy się robot-ekolog.

Jest to nowoczesny robot, który został skonstruowany w taki sposób, by mógł mierzyć między innymi jakość powietrza na dworcu kolejowym – robot potrafi także zidentyfikować pożar, zawiadomić straż pożarną i przeprowadzić interwencję. Robot-ekolog jest aktywny 24/7. Porusza się na automatycznych kółkach – posiada również specjalne czujniki, dzięki którym może rozpoznać twarze – jeśli będzie taka konieczność, z łatwością zidentyfikuje sprawcę przestępstwa, którego był świadkiem. Ekologiczny robot ma jeszcze inne funkcje  – między innymi pełni funkcję informacji turystycznej  – jeśli turyści zadają mu pytania, chętnie na nie odpowiada i wskazuje właściwą drogę.

Roboty, które wspierają azjatyckie społeczeństwa na co dzień, nie należą do rzadkości – Chińczycy wybitnie upodobali sobie tę formę synergii. Ważne jednak, że potrafią wykorzystać sztuczną inteligencję robotów. Nam taki Eko-robot bardzo się podoba, zwłaszcza, że jest prawdziwym i nieomylnym strażnikiem jakości powietrza. W naszym kraju pełnym smogu z pewnością też przydałyby się takie robo-patrole.