Cegły z plastiku

Morskie cegły

Czy słyszeliście kiedyś o filozofii blue-economy? Jeśli nie, to spieszymy z wyjaśnieniem. Blue-economy to szereg działań opartych na tzw. sprytnym wykorzystywaniu odpadów. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w ekologicznych kręgach start-up, ByFusion, rozpoczął ciekawą inicjatywę. Mianowicie, firma zbiera wszelkiego rodzaju plastikowe odpady… pływające po morzach. Zebrane surowce są poddawane obróbce, w wyniku której powstają zwarte bloki – doskonale nadające się do wykorzystania w przemyśle budowlanym.

Śmieciowe cegły są prasowane – nie ma konieczności ich wcześniejszej segregacji czy też czyszczenia. Materiał powstający w ramach projektu nazwano RePlast (od recycle plastic). Technologia daje możliwość tworzenia bloków różnych kształtów i rozmiarów. Dotychczas takie cegły plastikowe, wykorzystywane były głównie do tworzenia murów, barier drogowych.

Warto dodać, że poza tym, iż są to cegły pochodzące z recyklingu (co już jest ogromnym pożytkiem dla środowiska), taki materiał emituje ok. 95% mniej gazów cieplarnianych aniżeli klasyczny beton.

3 replies

Komentowanie wyłączone.