Rośliny w biurze

 Naturalne oczyszczacze powietrza

Współczesne trendy coraz przewidują coraz więcej miejsca dla roślin w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Nie bez powodu. Rośliny są cudownymi naturalnymi filtrami powietrznymi – dosłownie „wsysają” w siebie to co złe w powietrzu, dbając o to byśmy nie wdychali toksycznych związków. Najnowsze badania wykazują, że rośliny doniczkowe, które przetwarzają dwutlenek węgla w czysty tlen, nie tylko oczyszczają powietrze, ale je dodatkowo nawilżają. Potrafią nawet niwelować smog elektromagnetyczny (co w dobie mieszkań dosłownie zawalonych elektrosprzętem jest niezwykle przydatne).

Jakie rośliny warto mieć w swoim domu  czy  biurze?

Jedną z takich roślin jest sansewieria gwinejska, czyli wężownica. Jest to doskonały producent tlenu. Roślina ogranicza ilość alergenów w powietrzu i co zaskakujące, pochłania toksyny i niepożądane substancje (takie jak formaldehyd, benzen, ksylen, tlenek azotu). Ta roślina jest przepiękna, ma cudowne właściwości i jest banalnie prosta w uprawie – powinna obowiązkowo znaleźć się w każdym domu.

Inny gatunek, Palca Areca to odmiana  egzotycznej rośliny która w przeciwieństwie do wężownicy (która działa nocą), produkuje tlen w ciągu dnia. Nietypową zdolnością palmy areci jest jej zdolność do wchłaniania toksycznych rozpuszczalników tłuszczu.  Roślina nie jest bardzo wymagająca – należy jednak zapewnić jej jasne pomieszczenie i dużo słońca.

Te dwa gatunki to prawdziwe hity, ale tak naprawdę każda żywa roślina doniczkowa nie tylko upiększy wnętrze, ale i poprawi jakość powietrza w danym pomieszczeniu. Warto!

 

3 replies
  1. Marek
    Marek says:

    Ciekawy artykuł, najlepszą rośliną do monitorów LCD jest paprotka i świetnie rośnie przy nim.

Komentowanie wyłączone.