Kalerosse

Kalerosse – wiosenna premiera w polskich warzywniakach

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w Twoim warzywniaku pewnie można dostać tą roślinę. Znajdziesz ją też w lepiej zaopatrzonych marketach. Przypomina kapustę w połączeniu z botwinką – ale tylko z wyglądu. O czym mowa? O Kalerosse! Kalerosse to wynik naturalnego skrzyżowania jarmużu i brukselki. Ta ciekawie wyglądająca roślina łączy w sobie posmak orzechów i słodkie nuty.  Pierwsze odmiany kalerosse pojawiły się w 2012 roku w USA. Ta miniaturowa kapusta posiada bardzo charakterystyczne licie, które tworzą piękne fioletowe rozety (stąd nazwa).

Warzywo to można przygotowywać na wiele sposobów. Można je spożywać na surowo, grillowane upieczone, ugotowane i uduszone – pomysłów bez liku. Warto zwrócić uwagę na kalerossę, ponieważ ni tylko urozmaici nasze potrawy i zachęci do jedzenia nawet największych niejadków, ale tez przysporzy naszemu zdrowiu wielu pozytywów. Porcja kalerosse dostarczy nam między innymi kwasu askorbinowego oraz witaminy B6 i witaminy E. Jeśli jesteście fanami warzyw z rodziny kapustnych, kalerosse koniecznie powinna znaleźć się w waszym jadłospisie.

3 replies
  1. Laura
    Laura says:

    Jestem pod wrażeniem, nigdy nie słyszałam o czymś podobnym, jestem osobą ciekawą na wszystko, także napewno spróbuję. Tymbardziej, że uwielbiam jarmuż

  2. Magdalena Zając
    Magdalena Zając says:

    Bardzo ciekawy artykuł, nigdy nie słyszałam o tym warzywie, ale na pewno z wielką chęcią spróbuję, chociaż nie jestem pewna czy znajdę i będę potrafiła przygotować to warzywo.

Komentowanie wyłączone.