Mole woskowe

Mole woskowe zajadają plastik

Kilka dni temu pisaliśmy o mącznikach, dziś donosimy o molach woskowych! Okazuje się, że również te owady potrafią trawić plastik. Mole woskowe, które są utrapieniem wielu pszczelarzy, stały się materiałem badawczym naukowców z Instytut Biomedycyny i Biotechnologii na Uniwersytecie Kantabrii. Badaczka z owej uczelni, doktor Federica Bertocchini, próbując zwalczyć szkodniki w prywatnej pasiece, zamknęła je w plastikowej torbie. Ku jej wielkiemu zdziwieniu, po kilku godzinach torba był przegryziona, a po larwach nie było ani śladu.

Badaczka zainteresowała się molem woskowym i jego nietypowymi umiejętnościami –postawiła przed larwami większe wyzwanie  – strawienie polietylenu. Ucieczka z plastikowego worka to jedno, strawienie go, to coś zupełnie innego. Okazało się jednak, że barciaki sprytnie poradziły sobie z folią – w wyniku obserwacji, doktor  Federica Bertocchini potwierdziła, że te niewielkie gąsienice są w stanie trawić folię. Obecne w przewodzie pokarmowym enzymy pozwalają molom rozłożyć polietylen właśnie dlatego, że jego chemiczna struktura podobna jest do wosku.

Kto wie, być może enzymy pozyskane z przewodu pokarmowego mola woskowego, mącznika będą naszym ratunkiem na zalewającą nas falę plastiku.