Rośliny czują ból

Rośliny odczuwają ból zjadania

To może być kiepska wiadomość dla wszystkich tych, którzy zajadają się kuchnią roślinną. Naukowcy ogłosili, że rośliny czują ból, kiedy są zjadane. Najnowsze badania naukowców Uniwersytetu z Misouri dowodzą, że rośliny, (co potwierdzono na przykładzie rzodkiewnika pospolitego) reagują, gdy je zjadamy. Choć wiele osób nie dopuszcza do siebie tej informacji, zostało potwierdzone naukowo, że rośliny mają swoją inteligencję.

Rzodkiewnik pospolity jest gatunkiem spokrewnionym z kapustą. Naukowcy zaobserwowali, że w czasie gdy roślina była konsumowana, ujawniła mechanizmy obronne, co sugeruje, że odczuwała, że jest zjadana i sprawiało jej to ból. Uczeni zauważyli, że roślina, która wyczuwała wibracje (pochodzące z nadgryzania jej liści przez gąsienice), wytwarzała specjalny olej gorczycowy, który miał odstraszyć zjadającą gąsienice. Co ciekawe, roślina potrafi odróżnić rodzaj wibracji – wibracje spowodowane na przykład przez wiatr nie powodowały takiej reakcji.

Czy inne rośliny też czują i też nie chcą być zjadane? Tego nie wiemy, ale badacze są na etapie kolejnych badań, które być może wkrótce rozwiążą tą tajemnicę.