Naturalne konserwanty

Naturalne konserwanty w Twoim domu

Rynek żywności zalewa fala niemal zupełnie sztucznych produktów. Obserwujemy z jak wielkim rozmachem producenci żywności w sposób sztuczny konserwują ją, wydłużając  jej termin przydatności i obniżając cenę. Na szczęście istnieje grupa produktów, tzw. zdrowej i ekologicznej żywności, która nie jest nafaszerowana chemią, a konserwanty są wyłącznie naturalne. Możemy też pokusić się o samodzielne przygotowywanie konserwowanej żywności. Jak konserwować skutecznie i z głową?

Lista naturalnych konserwantów jest całkiem długa – my skupimy się na tych najpopularniejszych. Co najważniejsze – takie konserwanty są naturalne, bezpieczne, powszechnie dostępne i proste w użyciu.

Sok cytrynowy

Świeży sok wyciskany z cytryny jest źródłem kwasu cytrynowego oraz kwasu askorbinowego (Wit. C). Przemysł spożywczy powszechnie wykorzystuje sok cytrynowy jako naturalny regulator kwasowości. Jeśli chcemy uchronić produkt przed rozwojem drobnoustrojów i popsuciem, wystarczy dodać do niego odpowiednią dawkę soku z cytryny. Dodatkowo, witamina C jest naturalnym przeciwutleniaczem – posiada właściwości zabijające toksyczne wolne rodniki. Stosowanie soku z cytryny jest więc łączeniem przyjemnego  z pożytecznym.

Goździki

Tą przyprawę posiada każda gospodyni domu. Społeczności azjatyckie od tysięcy lat używają goździków jako naturalnych konserwantów przy produkcji leków. Ale goździki zakonserwują też produkty spożywcze – desery, konfitury, dżemy i przeciery owocowe. Goździki blokują rozwój bakterii i drobnoustrojów. A przy tym jak smakują!

Oregano

Oregano to powszechnie dostępne i bardzo lubiane zioło. Posiada naturalne właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze i przeciwutleniające. Oregano doskonale nadaje się do konserwacji surowego mięsa. A przy okazji poprawia trawienie J

Sól

Sól jest zdecydowanie najpopularniejszym konserwantem. Chlorek sody używany jest od setek lat – ogranicza rozwój baterii i drobnoustrojów. Uwaga – z solą nie należy przesadzać. Używajmy jej tylko tyle ile trzeba.