SkyGarden

SkyGarden

SkyGarden to bardzo ciekawa realizacja z Seulu. Autostrada, która biegła przez centrum miasta, zmieniła się w kilometrowy wiszący zielony ogród. Znajdująca się 16 metrów nad ziemią autostrada, o długości blisko kilometra, została przearanżowana przez firmę architektoniczną MVRDV. Ideą jaka przystawała twórcom, było zrealizowanie ciekawego miejsca dla mieszkańców Seulu, w którym ci mogliby obcować z naturą, której tej w mieście brakuje.

Zielona autostrada SkyGarden pełni różne funkcje. Jedną z nich jest między innymi funkcja dydaktyczno-edukacyjna – rośliny są posegregowane w odpowiednie rodziny, jednak nie to jest najciekawsze – rośliny zasadzono w kolejności alfabetycznej! Ma to ułatwić podróżnym rozpoznawanie gatunków. SkyGarden pełne jest nowoczesnych rozwiązań – wiszące ogrody zwiedzać można także w nocy – specjalne lampy emitujące niebieskie światło nie tylko umożliwiają podziwianie roślin – specjalny odcień światła odżywia rośliny i poprawia ich kondycję.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie nieużywanej autostrady – jest to miejsce licznych spotkań mieszkańców Seulu – z pewnością skorzystają na tym spore rzesze mieszkańców tej koreańskiej miejscowości.