Recykling

Nowe zasady segregacji odpadów

1 lipca br. w życie weszły nowe regulacje dotyczące jednolitego systemu segregacji odpadów. Do tej pory segregowaliśmy odpady do 3 pojemników – w tej chwili wprowadzony zostaje czwarty pojemnik, w kolorze brązowym na tak zwane bioodpady.

Przypomnijmy jak przebiegać będzie odtąd segregacja odpadów. Do opakowań niebieskich (kosze, kubły, worki), niezmiennie trafiać powinny odpady papierowe. Do pojemników zielonych (szkło), natomiast do pojemników żółtych – metale oraz tworzywa sztuczne.

Wiceminister  Środowiska, Sławomir Mazurek poinformował: „Chcemy poprawić efektywność segregacji odpadów, dlatego wprowadzamy standardy selektywnej zbiórki odpadów, które będą jednolite dla całej Polski. Dzieki temu zyskamy dobrej jakości surowiec, który będzie mógł trafić do recyklingu. Pamiętajmy, że Polska do roku 2020 musi osiągnąć 50% recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26%. A to właśnie właściwa segregacja jest wstępem do recyklingu”.

Gminy mają aż 5 lat na dostosowanie się do nowych przepisów, jednak na poprawne oznakowanie pojemników, które funkcjonowały dotychczas, gminy mają jedynie pół roku.