Letnia Szkoła Architektury

Ekologiczne meble z papieru i drewna

Polscy studenci zaprojektowali modne, wygodne, tanie i ekologiczne meble! Meble są na razie prototypami – powstało pięć takich konstrukcji, które wykonane są z papieru i drewna. Wszystkie projekty powstały w ramach drugiej edycji Letniej Szkoły Architektury.

W projekcie zorganizowanym przez Politechnikę Wrocławską udział wzięło 25 studentów. Motywem przewodnim było hasło „Work & CHill” – uczestnicy projektu mieli za zadanie stworzyć takie meble, które idealnie sprawdziłyby się w przestrzeni przeznaczonej do pracy i relaksu.  Jerzy Łątka z wydziału Architektury PWr zwrócił uwagę na to, że chodziło o jak najbardziej optymalne połączenie i uzyskanie miejsca gdzie będzie można usiąść  lub się położyć, popracować lub się odprężyć, i w końcu  o takie meble, które równie dobrze mogłyby stanąć w domu, w biurze czy na uczelni.

W wyniku warsztatów powstało pięć form (mebli) o różnym zastosowaniu. Jednym z efektów był ośmiokątny moduł o wielorakim zastosowaniu. W zależności od tego na którym boku stała ośmiokątna konstrukcja, mogła pełnić rolę czytelni, pawilonu wystawienniczego, miejsca do spania. Ośmiokątny moduł przeznaczony jest dla dwóch osób. Moduł w 90% wykonany jest z papieru, waży około 120 kilogramów. Co ciekawe, mimo iż jest bardzo ciężki, pojedyncza osoba jest w stanie podnieść i obrócić moduł bez problemu.

Takie wykorzystanie ekologicznych surowców sprawia, że podobne meble mogą stać się wyposażeniem przyszłości. Czekamy na kolejne projekty!