Zielony autobus w Tajpej

Miejski autobus pełen zieleni

Zielony miejski autobus to prototypowy eksperyment, który wykonano w Tajpej – po mieście przez kilka dni jeździł autobus miejski, który pokonywał standardowe trasy i z zewnątrz wyglądał zupełnie normalnie, jednak to, co działo się w środku….

Autobus wewnątrz wypełniony był w całości żywymi zielonymi kwitnącymi roślinami – głównie roślinami i kwiatami, które są charakterystyczne dla ekosystemu Tajpej, czyli orchideami, liliami imbirowymi i paprociami. Zielony autobus to wspólny projekt projektanta Xiao Qing-Yang oraz florysty Alfie Lina. Pasażerowie komunikacji miejskiej linii 203 mieli dzięki temu przedsięwzięciu przeżyć coś niesamowitego – siedzenia w autobusie wyłożone były naturalnym mchem, podobnie jak podłoga samochodu. Przejazd zielonym autobusem był zupełnie darmowy.

Z relacji pasażerów którzy podróżowali zielonym autobusem można wnioskować, że pomysł takiej zielonej instalacji okazał się być bardzo udany. Gratulujemy pomysłu – mamy nadzieję, że podobne instalacje mogłyby sprawdzić się także w Polsce, gdzie w betonowym wielkomiejskim gąszczu ludzie często zapominają o zieleni.