ReGen Village

ReGen Village

W Danii powstanie pierwsze samowystarczalne osiedle. Coś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwą do realizacji utopią staje się rzeczywistością! Duńscy projektanci z pracowni architektonicznej EFEKT postanowili zaprojektować w 100% samowystarczalne osiedle. Celem jaki chcą osiągnąć jest utworzenie osady, która w sposób zrównoważony i ekologiczny będzie w stanie w sposób nieprzerwany zaspokajać swoje potrzeby na energię i żywność.

Projekt nosi roboczą nazwę ReGen Village – w myśl filozofii która przyświecała projektantom, społeczność osady ma swoim zachowaniem i działaniem zwalczać negatywne skutki szeroko zakrojonych zmian klimatycznych.  Budowa ekologicznej i samowystarczalnej osady ma się rozpocząć już w tym roku. W założeniu projektu znalazło się pięć filarów: energooszczędne domy, samodzielna produkcja organicznej żywności, kombinacja energii odnawialnej i przechowywania nadmiaru tej energii, recykling wodny, wsparcie dla lokalnej społeczności.

Domy, które powstaną w wiosce ReGen Village będą zasilane energią pobieraną ze słonecznych paneli woltaicznych. W domach pojawi się także pasywny system ogrzewania i chłodzenia. Do dyspozycji rodzin zamieszkujących osadę będą również szklarnie (cieplarnie) w których będzie można prowadzić uprawę warzyw i owoców.

Domy będą bardzo nowoczesne, wykończone w minimalistyczny sposób. Wioska ma zwracać uwagę ludzi z zewnętrznego otoczenia – ma to być połączenie osiągnięć nauki i inżynierii z architekturą w trosce o przyszłość planety Ziemi.