Foto: inhabitat.com

Wrocław walczy ze smogiem zielonymi przystankami

We Wrocławiu powstają zielone przystanki, które mają pomóc w walce ze smogiem!

Od tej pory oczekiwanie na autobus nie będzie już takie samo! Można z całą pewnością stwierdzić, że będzie to dużo przyjemniejsza, zdrowsza i ciekawsza czynność. Zielone przystanki powstaną w ramach realizacji zadania z tak zwanego budżetu obywatelskiego – zielone przystanki będą poniekąd żywe – zostaną bowiem obsadzone zieloną roślinnością (głównie będą to zielone rośliny pnące).

Projekt został zgłoszony do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, więc na zupełną realizację trzeba będzie chwilę poczekać. Zgodnie z zaproponowanymi w projekcie założeniami, we Wrocławiu powstać ma w pierwszym etapie 11 takich zielonych przystanków. Przede wszystkim będą to przystanki komunikujące ze sobą centrum miasta – to tam najbardziej potrzebna jest zielona moc.

Rośliny, które będą użyte do stworzenia zielonych kompozycji na przystankach, zostały specjalnie wyselekcjonowane. Będą to rośliny, które szybko rosną, są odporne i nie należą do ekspansywnych – będą umieszczane  w specjalnie zaprojektowanych skrzyniach, które zostaną zamontowane wzdłuż wiat autobusowych – takie skrzynie nie będą w żaen sposób naruszały konstrukcji przystanku.

Wrocławianie liczą na to, że takie i podobne inwestycje zbliżą Wrocław do zdobycia zaszczytnego tytułu Zielonej Stolicy Europy.

Uważamy, że takie zielone przystanki to znakomita propozycja – udowodniły to już realizacje z innych europejskich miast, np. Londyn i Eindhoven.