Invelox

Invelox – nowy wymiar energii wiatrowej

Firma SheerWind ze Stanów Zjednoczonych przedstawiła światu zupełnie nową wizję pozyskiwania zielonej energii pochodzącej z siły wiatru. Zaprojektowana przez inżynierów z SheerWind turbina wiatrowa, według obliczeń, może produkować nawet do 6 razy więcej energii niż tradycyjne turbiny. Jak zapewniają twórcy turbiny Invelox, mogłaby ona wytwarzać energię tańszą od energii pochodzącej z gazu ziemnego czy elektrowni wodnej.

W przypadku tradycyjnych elektrowni wiatrowych, turbiny skonstruowane są w taki sposób, że ich mechanizmy poruszają się wraz z wiatrem wiejącym z odpowiednią siłą (turbina zamontowana jest na szczycie wieży). W przypadku wieży Invelox, wiatr łapany jest w zamontowany u szczytu wieży lejek, po czym wiatr przepływający w dół napędza turbinę mechanizmu znajdującą się na dole konstrukcji, tuż przy gruncie.

Warto podkreślić, iż ogromną zaletą turbiny Invelox jest fakt, że dzięki skoncentrowaniu przepływu oraz możliwościom wykorzystania dużo mniejszych niż w tradycyjnej turbinie łopatek, Invelox pozyskuje energię nawet z wiatru wiejącego z prędkością nie większą niż 3 km/ godzinę. Co więcej, wieże Invelox są dużo niższe niż tradycyjne – osiągają około 15 metrów wysokości. Czekamy na wdrożenia w Polsce :-)