BIO-bus

Kupo-bus – nowa forma recyklingu

BIO-bus, nazywany potocznie przez Brytyjczyków kupo-busem, to pierwszy w Wielkiej Brytanii autobus, który zasilany jest w całości gazem produkowanym przez oczyszczalnie ścieków oraz gazem z odpadów spożywczych. Autobus jest zaprojektowany do przewozu ok. 40 osób. Jak wykazują testy sprawnościowe pojazdu, produkuje on znacznie mniej spalin niż tradycyjny silnik Diesla, i na dodatek wykorzystuje energię odnawialną.

Jak wyliczają twórcy BIO-busa, autobus jednorazowo może przejechać na pełnym tankowaniu ok. 300 km. Za pełne tankowanie należy przyjąć zapełnienie zbiornika gazem, do produkcji którego przyłożyło się około …5 osób. Okazuje się, że generowane przez Brytyjczyków odpady, mogłyby zasilać dziesiątki tysięcy takich autobusów i to niemal za darmo.

Z oficjalnie podanych informacji wynika, że Bio-bus będzie wykorzystywał odpady z 32 tysięcy gospodarstw domowych znajdujących się na 25 kilometrowej trasie którą będzie pokonywał. Oczywiście jest to prototypowy pojazd, który jeśli się sprawdzi, być może wyeliminuje tradycyjne autobusy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu BioBus: http://www.geneco.uk.com/Case_study_bio_bus/