Pajęczaki

Babie lato –   tajemnicze jesienne zjawisko

Każdy z Nas nie raz słyszał określenie „babie lato”, które rokrocznie staje się tematem ulicznych rozmów w oczekiwaniu na tramwaj czy autobus. Ale czym jest owo tajemnicze babie lato? Na czym polega? I dlaczego właśnie tak się nazywa?

Babie lato to temat wielu wierszy, opowiadań czy nawet prac malarskich. To prawdziwe arcydzieło świata natury. Pająki i zwierzęta z grupy pajęczaków w sprzyjających warunkach atmosferycznych, plotą nici, które służą im do przelotu. Najczęściej nici takie można zaobserwować w wysokich trawach, na wierzchołkach wysokich krzewów, pomiędzy gałęziami drzew. W okresie jesieni pajęczaki tworzą nie tylko pojedyncze pajęczyny, ale też sieci-sieci. Proces wicia sieci pająk kończy wtedy, gdy sieć nici jest wystarczająco długa, by unieść swobodnie pająka.

Dlaczego o pajęczych sieciach mówi się babie lato? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najbardziej prawdopodobne jest to, że nazwa babie lato pochodzi od porównania białych pajęczych nici, do kobiecych włosów w jesieni życia (kiedy te są siwe). Babie lato jest terminem również określającym porę roku, kiedy zjawisko to występuje (w Europie Środkowej zwykle druga połowa września).

Kiedy następnym razem będziecie przechadzać się na jesiennym spacerze, podejrzyjcie jak pajęczaki wiją swoje sieci.