Plastikowe torby

Czy foliówki znikną raz na zawsze?

Od 2018 roku torb foliowe w sklepach mają być odpłatne – resort środowiska złożył deklarację, z której wynika, że skończy się epoka foliówek! Według projektu złożonego 11 września, jednorazowe torby, które dzisiaj spotykamy w sklepach spożywczych nie będą mogły być oferowane za darmo. Zdaniem resortu ma to doprowadzić do sytuacji, że konsumenci chętniej będą przychodzili do sklepu z własnymi torbami wielokrotnego użytku lub zamienią je na pojemniki.

Foliówki nadal będą dostępne, np. do kupienia, jednak nie będą mogły zgodnie z prawem być rozdawane za darmo (jak to ma miejsce w niektórych jeszcze sklepach). Koszt takich foliowych jednorazówek będzie wahał się od 20 groszy do nawet złotówki. Ostateczna cena minimalna będzie wyznaczona przez ministerstwo środowiska i zostanie zapisana w rozporządzeniu. Oczywiście niektóre torebki foliowe nadal będą stosowane w sklepach (np. zrywki do pakowania warzyw czy mięsa).

Wprowadzone przepisy mają doprowadzić do znaczącego ograniczenia stosowania takich toreb.

Jak podaje Ministerstwo Środowiska „W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska” – mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Aktualnie, na terenie Unii Europejskiej, pogodne ograniczenia funkcjonują już w 13 krajach. Według badań, takie opłaty w krajach w których zostały wprowadzone, doprowadziły do ograniczenia zużycia torebek foliowych nawet o 90%.