Dom z wodorostów

Dom z wodorostów?

Podczas gdy my w Polsce zastanawiamy się jakie tworzywo budowlane będzie bardziej ekonomiczne i ekologiczne, w Danii zamiast zastanawiania się, budują z niego domy. Mowa o wodorostach, które jak się okazuje są budulcem umożliwiającym stworzenie pełnowartościowego bezpiecznego i funkcjonalnego domu. Jak to możliwe?

 

Na duńskiej wyspie Læsø obficie występuje pewien gatunek morskich roślin wodnych. Ich obszerna ilość spowodowała, że zaczęto szukać przeróżnych zastosowań dla tejże rośliny. I tak po serii prób okazało się, że wodorosty tej rodziny mogą posłużyć jako budulec domów. Okazuje się jednak, że wykorzystanie wodorostów i wykonanie z nich np. elewacji domów nie jest odkrywcze! Pierwszy dom pokryty tym konkretnym gatunkiem wodorostów powstał już w 1865 roku!

Obecnie, Duńskie Towarzystwo Architektoniczne poszło jednak o krok dalej  i postanowiło zaprojektować nowy dom – i w ten właśnie sposób powstał dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, gdzie komfortowo zamieszkać mogą dwie rodziny. Znaczną większość masy domu stanowią wodorosty.

Czy wodorosty można uznać za surowiec ekologiczny? Jak najbardziej! Są surowcem odnawialnym, który stale jest wyrzucany przez morze na brzeg. Wskazuje się, że odporność wodorostów wynosi około 150 lat. Rośliny są odporne na gnicie i ataki szkodników, a izolacja jaką zapewniają wodorosty jest bliska wełnie mineralnej.