Jadłodzielnia

Jadłodzielnia

Jadłodzielnia to rozwiązanie, które coraz częściej spotykane jest w Polskich miastach. Czym jest? Jak działa i gdzie można znaleźć jadłodzielnie?
Jadłodzielnia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają za dużo jedzenia, a które potencjalnie by wyrzuciły. Teraz nie muszą tego robić. Jeżeli z jakiegoś powodu mamy za dużo jedzenia, którego na pewno nie zużyjemy bo np. przesadziliśmy na zakupach czy po prostu za dużo ugotowaliśmy, możemy jedzenie to bezpiecznie oddać bardziej potrzebującym.
Skonstruowana zwykle z płyt wiórowych, wewnątrz których znajdują się półki i lodówka,jadłodzielnia to miejsce w którym każdy, niezależnie od stanu swojej zamożności, przekonań religijnych, płci, koloru włosów etc. może pozostawić żywność dla innych. Co ważne, w jadłodzielni można zostawić jedzenie po terminie ważności pod warunkiem, że jeszcze nadaje się do spożycia.
To doskonałe rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych, ale także (a w zasadzie przede wszystkim) dla producentów żywności, restauracji, stołówek. Nadprogramową żywność mogą oddać osobom, które bardzo się z niej ucieszą – nie ma potrzeby dokonywania utylizacji. Pomysł jadłodzielni przybył do Polski kilka lat temu. Oryginalnie pierwszą jadłodzielnię uruchomiono w 2012 roku w Niemczech. Pierwsza polska jadłodzielnia pojawiła się w Polsce w Warszawie w 2016 roku.
Idea foodsharingu dotarła również do naszej rodzimej Zielonej Góry. Po kilku tygodniach funkcjonowania jadłodzielni w mieście możemy z dumą przyznać – to znakomita inicjatywa. Oby coraz więcej pojawiało się takich w naszych miastach!