Kąpiele w kosmosie

Kosmiczne kąpiele

Technologia kosmiczna w wielu przypadkach powinna być dla nas niewątpliwą inspiracją do przenoszenia nawyków i zachowań kosmonautów do naszego codziennego życia. Jedną z takich spraw, którą powinniśmy u kosmonautów podpatrzeć jest…prysznic! Prysznice kosmiczne są bardzo oszczędne – kosmonauci, którzy mają do dyspozycji znacznie mniejsze ilości wody, muszą sobie radzić z taką a nie inną przepustowością prysznica – i jak zgodnie przyznają, jest to całkiem wygodna forma kąpieli. Założenie jest proste – uprawiać recykling wody na możliwie najwyższym poziomie.

Dlaczego prysznice na stacjach kosmicznych są takie oszczędne? W związku z tym, że ilości wody dostępnej dla kosmonautów w kosmosie są dość ograniczone, woda stosowana przez kosmonautów jest poddawana oczyszczaniu na stacji kosmicznej. W związku z tym woda, którą wykorzystują kosmonauci to cały czas ta sama woda, która pozostaje  w obiegu. Orbital Systems to system nawodnienia stacji kosmicznych, który bazuje na potrzebie oczyszczania takiej wody i wodnego recyklingu. Korzystanie z prysznica OrbSys to 10 minutowa sesja w czasie której średnie zużycie wynosi 5 litrów wody.

Gdyby takie oszczędne systemy kąpielowe zainstalować na Ziemi, w naszych domach, można by w gospodarstwie domowym wydatki na wodę ograniczyć o co najmniej 70% – brzmi fantastycznie, prawda?