Urban detox

Urban detox czyli odpoczynek na bezludnej wyspie

Życie w mieście wiąże się ze stresem. Jakkolwiek byśmy się nie starali, w dużych miastach stres jest nieunikniony. Korek w mieście, zły stopień w szkole, kłótnia z małżonkiem, dzieci wpędzające w szał? Jest na to sposób!

Szwedzka Agencja Turystyki, która poprowadziła badania nad wpływem natury na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne człowieka, doszła do bardzo interesujących wniosków! Badanie polegało na wynajęciu domku, na spokojnej wyspie, położonej z dala od zgiełku miasta. Do domku na 3 dni zaproszono bardzo zestresowanych mieszkańców dużych ośrodków miejskich. Osoby zaproszone na darmowe 3-dniowe wakacje zostały wybrane przez SAT (agencję). Dla każdego zaproszonego gościa na wyspie przygotowano przeszklony minimalistyczny domek.

Wolne chwile goście mogli spędzić tylko na świeżym powietrzu – z dala od elektroniki, TV, konsoli, centrów handlowych. Z wyników badań wiemy, że goście pływali, gotowali na ognisku, łowili ryby, delektowali się pięknem otaczającej ich przyrody. Wśród gości znaleźli się m.in. niemiecki policjant, francuski taksówkarz, menadżer z USA, dziennikarz z UK.

Uczestnicy eksperymentu byli badani przez psychologa i laboratorium przed i po pobycie na wyspie. Wyniki udowodniły, że obcowanie z naturą diametralnie obniżyło poziom stresu oksydacyjnego w organizmie. Uczestnicy projektu potwierdzili, że czują się wypoczęci, zrelaksowani.

Takie domki powinny być dostępne dla każdego – zgubieni w wielkomiejskiej dżungli nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak niewiele nam trzeba do dobrego samopoczucia.