Einride T-Pod

Autonomiczna ciężarówka wkrótce na drogach?

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce na europejskie drogi wyjadą pionierskie egzemplarze autonomicznych ciężarówek, które poruszają się po drodze…bez kierowcy. Sama konstrukcja pojazdów nie zakłada nawet istnienia kabiny kierowcy. Pojazd ma ok. 8 metrów długości – znacząco mniej niż tradycyjna ciężarówka, jednak wbrew pozorom, pojemność takiej autonomicznej ciężarówki jest zbliżona do tej tradycyjnej.

Einride T-Pod, bo tak nazywają się nowatorskie pojazdy zostały stworzone w Szwecji. Jak twierdzą twórcy pojazdu, T-Pody poruszają się bez kierowcy – pokonują zaplanowaną trasę dzięki specjalnemu kontrolerowi. Ciężarówki poruszają się bezszelestnie – napędzane są silnikami elektrycznymi, wyposażonymi w baterie o mocy 200 kWh (co ma wystarczyć na przejazd około 200 km).

Pierwszy pojazd T-Pod ma pojawić się na drogach już w 2020 roku. Ładowność jednej ciężarówki wynosi około 20 ton. Zastosowanie takich ciężarówek ma zredukować emisję CO2, co bezpośrednio przełoży się na jakość powietrza i poziom zanieczyszczenia.

Czy taka ciężarówka rzeczywiście jest bezpieczna? Czy sprawdzi się na europejskich drogach? Czy rzeczywiście będzie w stanie poruszać się bez kierowcy? Czas pokaże.