Czy da się zrezygnować z jazy samochodem?

Czy da się żyć bez samochodu?

W dzisiejszych czasach życie bez samochodu wydaje się być bardzo trudne, ale czy niemożliwe? Okazuje się, że bez samochodu też da się życ! I to na całkiem przyzwoitym poziomie – a wszystko to dzięki doskonale zorganizowanej i coraz lepszej komunikacji miejskiej.

Według statystyk, po polskich drogach jeździ około 20 milionów aut.  Emisje spalin z samochodów na polskich drogach stanowią ok. 20% całkowitej emisji gazów cieplarnianych.  Jak możemy to zmienić? Jak ograniczyć emisję gazów cieplarnianych?

Pieszo do pracy

Wielu z nas śmiało mogłoby do pracy lub do szkoły wybrać się na pieszo. Nawet jeśli nie codziennie, to przynajmniej kilka razy w tygodniu. Oczywiście osobom, które muszą pokonać kilkanaście i więcej kilometrów ciężko byłoby pokonywać taką trasę pieszo – Ci są usprawiedliwieni. Ale i takich zachęcamy do zmiany środka transportu.

Korzystaj ze środków komunikacji miejskiej

Jeśli chcesz oszczędzić środowisko, przerzuć się na środki komunikacji miejskiej: autobusy, tramwaje, trolejbusy, kolejki miejskie. W większych miastach komunikacja miejska jest doskonale zorganizowana, a dotarcie do celu nie stanowi problemu. Kursy są dobrze dopasowane do potrzeb użytkowników – dzięki temu można szybko i wygodnie znaleźć się w pracy, w szkole, w centrum miasta.

Znajdź czas na rower

Jazda rowerem to wielowymiarowa korzyść! Po pierwsze oszczędzasz pieniądze (na ewentualne paliwo czy bilety), po drugie dbasz o kondycję, po trzecie oszczędzasz czas ( nie stoisz w korkach, jedziesz krótką optymalną trasą). Co więcej, w czasie jazdy rowerem podziwiasz piękno otaczającego cię świata – czy może być coś fajniejszego?

Jak widać sposobów na życie bez samochodu jest mnóstwo! Oczywiście jest gro sytuacji, w których samochód będzie najlepszym rozwiązaniem  – nic nie stoi na przeszkodzie by mieć samochód, najlepiej z napędem elektrycznym, który będzie naszym „awaryjnym” środkiem transportu na czarną godzinę :-)