Czym grozi palenie odpadami komunalnymi w piecu?

Czym grozi palenie odpadami w kotłowni?

Sezon grzewczy już rozpoczęty. To dobra okazja do tego, by zastanowić się, czy wszyscy korzystają z piecy zgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety wiemy, że wciąż spore grono użytkowników w piecu pali…śmieci. Czym kończy się palenie odpadami w przydomowych kotłowniach?

Według najnowszych obliczeń, w Polsce, w domowych kotłach ląduje spora część z produkowanych rocznie przez Polaków 60 milionów sześciennych odpadów komunalnych, które zamiast na wysypiska śmieci, trafiają do atmosfery. Prowadzone wśód konsumentów badania dowodzą, że świadomość dotycząca zagrożeń jakie niesie za sobą takie działanie jest nikła. 1 na 3 pytane osoby twierdzi, że palenie śmieci nie przynosi żadnych szkód. Mało tego, spora część z pozostałych ankietowanych (około 20%) uważa, że palenie odpadami jest… proekologiczne. Polakom niestety wciąż brakuje wiedzy z dziedziny ekologii, co potwierdzają właśnie takie badania.

Powtórzymy po raz kolejny – tak, palenie niewłaściwym paliwem ma ogromny wpływ na środowisko, ale i na nas samych. To paliwo decyduje o jakości powietrza, którym przecież oddychamy.

Czym kierują się konsumenci, którzy palą odpadami komunalnymi? Niemal połowa Polaków palących odpadami przyznaje, że robi to by zmniejszyć koszty ogrzewania. Ale czy na pewno ogrzewanie śmiećmi daje realne korzyści w postaci oszczędności? Niestety nie. Po pierwsze takie odpady nie mają wartości opałowej – spalą się szybko, a do tego wyemitują do atmosfery sporo szkodliwych substancji. Ucierpi także sprzęt, który nie jest dostosowany do spalania w nim odpadów. Niestety, w trakcie spalania odpadów w kominku powstaną między innymi dioksyny (rodzaj toksyn). Są to substancje bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Przypisuje się im działanie rakotwórcze. Palenie odpadami prowadzi również do zwiększonej obecności smogu.

Jeśli chcesz być odpowiedzialnym obywatelem – zrezygnuj z palenia odpadami.  Zadbaj o środowisko naturalne, o ogrzewanie na poziomie i o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Wybieraj ekologiczne paliwo, takie jak np. pellet. Nie rób dymu – nie pal odpadami!