Jajka, które wyleczą raka

Kurze jaja wyleczą nowotwory?

Japońscy naukowcy ogłosili światu, że udało im się wyhodować zmutowane kury, które znoszą jaja leczące raka skóry oraz zapalenie wątroby. Zespół japońskich naukowców z AIST (Japoński Narodowy Instytut Nauk Przemysłowych i Technologii) wyhodował w konsekwencji badań nad inżynierią genetyczną kury, których jaja zawierają leki. I to leki nie byle jakie.

Podstawą do realizacji projektu była innowacyjna technologia bazująca na korygowaniu genów – dzięki zastosowanej technologii koguty wytwarzają białko wpływające na ludzki układ odpornościowy (interferon beta), który nie tylko wspiera w walce z nowotworem, ale jest też substancją cenną w przypadku leczenia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

W tej chwili, w japońskich laboratoriach istnieją tylko (rzekomo) trzy kury znoszące jaja z lekami. Jak przekonują pomysłodawcy, pozyskiwanie leków w takiej formie i przyswajanie ich przez pacjentów w formie lekkostrawnego i łatwoprzyswajalnego białka kurzego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Pozwoli to nie tylko obniżyć koszty leków, ale też być może przyczyni się to do zwiększenia skuteczności przyjmowanych farmaceutyków.

Choć pomysł w pierwszym odbiorze wydaje się kosmiczny i oderwany od rzeczywistości, może okazać się bardzo trafiony.