Wymiana ciepła

„Wymiana ciepła” w Krakowie

Nadchodząca zima coraz bardziej daje nam się we znaki, głownie ze względu na coraz niższą temperaturę. W Krakowie ruszyła ciekawa inicjatywa „Wymiana ciepła”, której celem jest zapewnienie ciepła wszystkim potrzebującym. Akcja prowadzona jest przez stowarzyszenie Emaus – odbywa się na osiedlu Willowym 29 w Krakowie.

Pierwsza edycja akcji miała premierę w ubiegłym roku i okazała się sporym sukcesem. Zasady akcji są proste i zrozumiałe: „Marzniesz? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw kurtkę, płaszcz, sweter”. W specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, każda chętna osoba może zarówno „poczęstować” się ciepłą odzieżą, jak również może taką odzież zostawić dla osób potrzebujących.

Akcja – choć zorganizowana – jest raczej ruchem nieformalnym. Sukces akcji oraz jej ogólnopolski zasięg zależą wyłącznie od tego jak dużo osób zdecyduje się zaangażować w akcję, która jest bardzo szlachetna. Co jest potrzebne by przyłączyć się do akcji jako organizator? Duży wieszak (na inne wieszaki i odzież) oraz bezpieczne miejsce, w którym wieszak postoi i nie zostanie zniszczony przez wandali. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce ogólnodostępne.

Akcja zdaje się być bardzo ciekawą inicjatywą, która powinna w naszym kraju zagościć na stałe. Każdy z nas najpewniej nie raz wyrzucił bezmyślnie odzież, która mogła jeszcze komuś posłużyć. Dzięki takim inicjatywom odzież może trafić do kogoś, kto wykorzysta ją i bardzo się z niej ucieszy. Gratulujemy pomysłu i trzymamy kciuki za rychłe rozpowszechnienie akcji. Na chwilę obecną takie akcje prowadzone są też w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Lublinie.