Zielone balkony we Włoszech

Zielone Balkony we Włoszech

Balkony i loggie oraz coraz częściej tarasy w nowym budownictwie, zwłaszcza w dużych miastach, stanowią swoistą oazę dla właścicieli lokali. Oazę, która urządzana jest na kształt małego ogrodu, pustelni pełnej zieleni, miejsca idealnego do wypoczynku, relaksu, chwili oddechu od wielkomiejskiego zgiełku, hałasu i zapachu spalin.

Niestety nie wszyscy właściciele balkonów wykorzystują ich potencjał. Część balkonów jest mocno zaniedbana, inna zagracona, a jeszcze inne po prostu „są”. Włoski rząd wpadł na pomysł jak zmotywować mieszkańców Włoch do „rekultywacji” balkonów. Ma się to przysłużyć zarówno samym mieszkańcom (miejsce na odpoczynek, poprawa samopoczucia) jak i środowisku. O jakim pomyśle mowa? Otóż władze włoskie wprowadziły przepis mówiący o tym, że od 2018 roku we Włoszech zacznie obowiązywać specjalna ulga podatkowa, nazywana w kuluarach „balkonową” – mianowicie każdy podatnik będzie mógł odliczyć od podatku 36% wydatków przeznaczonych na urządzenie tzw. „zielonego balkonu”.

Jak przewidują władze, taka ulga i pomysł na zazielenienie miast przyniesie same pozytywy – zwiększy się różnorodność biologiczna, znacząco poprawi się jakość powietrza, będzie estetyczniej, a sami mieszkańcy odczują spore korzyści tak duchowe, jak i prozdrowotne, ale przede wszystkim psycho-fizyczne. Otoczenie zieleni i natury doskonale wpływa na kondycję człowieka.

Pomysł bardzo nam się podoba – czy jest szansa, że przyjmie się też w Polsce ? Byłoby pięknie! I zielono!