Carsharing

Carsharing

Idea współdzielenia zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników – dotyczy to wielu dziedzin naszego życia. Okazuje się, że na popularności zyskuje także to, co jeszcze kilka lat temu było niewyobrażalne – carsharing!

Carsharing czyli współdzielenie samochodów możliwe jest już w Polsce! Poznaniacy jako pierwsi będą mogli skorzystać z samochodów, których użyczy firma Easyshare. Przewiduje się, że na koniec listopada samochodów tych będzie ok. 50. Projekt w pierwszym etapie przewiduje, że w sumie na ulice miasta wyjedzie 200 samochodów. Podobnie jak znane już wszystkim rowery do wypożyczenia, samochody będzie można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej na minuty lub godziny.

Działający od października 2017 carsharing w Poznaniu, znany szerzej jako Traficar cieszy się sporym zainteresowaniem. Nowymi samochodami jakie dołączą do floty będą hybrydowe toyoty yaris, które zostały wskazane jako jedne z najekologiczniejszych samochodów dostępnych w swojej klasie.

Ile to będzie kosztowało?

Ceny wypożyczenia samochodów wydają się być dość przystępne. Każdy kilometr przejechany wykorzystanym samochodem będzie kosztował 80 groszy. Każda minuta wynajmu 50 groszy. Postój auta we wskazanym miejscu (gdy np. auto zamówimy pod wskazany adres) – 10 groszy. To wciąż stanowczo taniej niż w przypadku taksówek!

Jak zapewnia organizator i reprezentant Easyshare, auta będą zatankowane, czyste i gotowe do jazdy. W Poznaniu zostaną wyznaczone dla nich specjalne miejsca postojowe.

Takie inicjatywy pozwalają na spore oszczędności – i dla użytkownika i dla władz miasta, ale i dla środowiska naturalnego. Popieramy!