Czym dokarmiać ptaki?

Czym dokarmiać ptaki?

Nadeszła zima – pora roku, którą jedni kochają, a inni nienawidzą. To pora roku w której nasi bracia mniejsi mogą potrzebować naszego wsparcia. Dokarmianie ptaków jest bardzo powszechne w Polsce. Czy jednak karmimy zwierzęta tak jak należy? Czy przypadkiem im nie szkodzimy? Co warto wiedzieć o dokarmianiu ptaków?

Zapomnijmy o chlebie

Najpowszechniejszym pokarmem jaki zapewniamy ptakom jest…chleb. Niestety, nie ma nic gorszego, niż dokarmianie ptaków chlebem! Dokarmianie ptactwa chlebem jest dla nich bardzo niekorzystne. Zwłaszcza, jeżeli ptaki dokarmiamy białym pszennym chlebem.

Należy pamiętać, że ptaki to żywe organizmy, które w naturalnym ekosystemie nie są w stanie zlokalizować chleba – chleb nie jest dla nich dobrym pożywieniem. Chleb niema dla ptaków żadnych wartości odżywczych. Co gorsza, przyjmowany przez nie przez dłuższy czas może doprowadzić do różnych schorzeń układu pokarmowego ptaków, a w znaczącej ilości przypadków także do śmierci.

Okazuje się, że chleb którym dokarmiane są ptaki to prawdziwe przekleństwo ekosystemu i środowiska. Chleb rzucony ptakom, a niezjedzony przez nie może powodować zdecydowanie więcej szkód niż odpowiednio zutylizowany. Będący siedliskiem pleśni zgniły chleb może być toksyczny dla innych zwierząt.

Czym karmić ptaki?

Jeśli lubicie dokarmiać wodne ptaki takie jak kaczki, można „rzucać” im winogrona, groszek, kukurydzę, nasiona wszelkiej maści czy owies.

Jeżeli  chcecie dokarmiać miejskie ptaki odwiedzające blokowiska i zaglądające do domków dla ptaków na balkonach i na drzewach, warto zaopatrzyć się w słoninę, smalec, słonecznik, owies, orzechy, płatki owsiane. Można także przygotować suszone owoce.

Istniej także świetna opcja dla leniwych – jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie paśnika dla ptaków, możesz kupić gotową kompozycję. Znajdziesz ją w dobrze wyposażonych supermarketach, marketach budowlanych i sklepach zoologicznych!