Wrocław

Kieszonkowe parki we Wrocławiu

Wrocław otrzymał konkretną sumkę na zazielenienie miasta. Za 12 milionów złotych można zrobić naprawdę dużo! Na pierwszy ogień idą tak zwane parki kieszonkowe. Wrocław otrzymał wyróżnienie w projekcie Horizon 2020. Do konkursu zgłoszono projekt polegający na łagodzeniu skutków ekstremalnych zjawisk meteorologicznych poprzez stworzenie i odpowiednie zoptumalizowanie zielonych stref w mieście. Przykładami takich realizacji mają być parki kieszonkowe.

Co to są parki kieszonkowe?

To określenie dla niewielkich, za to bardzo dobrze zazielenionych i zorganizowanych przestrzeni miejskich. Najczęściej takie ogrody powstają w zakamarkach, gdzie rzeczywiście bardzo potrzeba zieleni. Wrocław znalazł się wśród 4 z 45 projektów z całej Europy, które zdecydowano się docenić.

W nagrodę miasto otrzymało na realizację swoich projektów kieszonkowych ogrodów aż 12 milionów złotych. Najwięcej zmian zajdzie w dzielnicy Ołbin. W pierwszej kolejności ‘zielonymi ulicami’ staną się ulica Daszyńskiego i ulica Prusa. W sumie, w ramach realizacji projektu powstanie przynajmniej 7 parków kieszonkowych i kilka zielonych ulic.

 

Taki pomysł niewątpliwie daje duże nadzieje, że nawet w mocno zurbanizowanych miastach mogą powstać piękne zielone zakamarki, w których można będzie odpocząć, zrelaksować się i poobcować z przyrodą.