Warszawskie miasteczko przyszłości

Warszawskie miasteczko przyszłości

W Warszawie powstać ma Kampus Nowych Technologii. Na realizację projektu Politechnika Warszawska, na terenach której powstanie Kampus, otrzymała właśnie spore dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Living Lab (rozbudowany kompleks żywych laboratoriów) ma zająć powierzchnię około 300 tysięcy metrów kwadratowych.

Co należy rozumieć przez żywe laboratoria? Żywe laboratoria to nic innego jak środowiska najbliższe rzeczywistości, w których będzie można przetestować innowacyjne technologie. Innowacyjne miasteczka będą do złudzenia przypominały nasze realia – będą tam budynki mieszkalne, budynku usługowe, biurowe, jak również przestrzenie publiczne, w których testowane będą wszelkiego rodzaju innowacyjne nowoczesne rozwiązania.

Z materiałów promocyjnych projektu wiemy na przykład, że w laboratorium będą testowane na przykład rośliny klimatyzujące wnętrza oraz oświetlenie, które potrafi samo dopasować się do stylu życia domowników. Z ciekawostek – przetestowane będą także czujniki służące do wykrywania poziomu bakterii chorobotwórczych we wnętrzach budynków.

Kampus Nowych Technologii ma zostać oddany do użytku w 2018 roku.

Projekt zapowiada się bardzo ciekawie – z pewnością będziemy śledzić poczynania na Politechnice Warszawskiej!