Filozofia zero-waste

Zerowaste

Filozofia zerowaste bije rekordy popularności – chęć bycia bliżej z naturą staje się dla świadomych problemów ekologicznych mieszkańców Ziemi coraz bardziej popularna. Na czym dokładnie polega filozofia zero-waste i jak wprowadzić jej założenia w życie codzienne? Czy jest to trudne czy wręcz przeciwnie?

Jak łatwo domyślić się na podstawie anglojęzycznej nazwy nurtu, filozofia zerowaste to podejście do życia przekonujące, że da się żyć w taki sposób, by nie marnować „niczego”. Szerzej – kupując produkty codziennej użyteczności – staramy wykorzystać się je w całości, łącznie z opakowaniem, któremu nadać możemy zupełnie nową funkcję. Co więcej, jeżeli jest możliwość kupowania tej samej rzeczy bez zbędnego opakowania, np. na wagę – w myśl filozofii zero waste będzie to najlepsze rozwiązanie.

 

Kupuj tylko to co potrzebne

Chcąc żyć zgodnie z filozofią zerowaste, wybierając się na zakupy przygotuj sobie listę zakupów. Kup tylko  to , co jest ci niezbędne. Staraj się wybierać produkty, które nie posiadają zbędnych opakowań – np. niektó®e produkty zapakowane są w szczelny worek, potem w karton i w kolejną porcję folii – jeśli te dodatkowe warstwy nie zabezpieczają produktu, a są tylko zbędnym elementem marketingowym, wybierz taki produkt, który będzie skromniej opakowany (mniej odpadów). Nie kupuj rzeczy „na kiedyśtam” – może zdarzyć się, że zrobisz całkiem spore zapasy i nigdy ich nie wykorzystasz (bo zapomnisz, bo zmienisz dietę, bo się przeterminują).

Polub się z techniką DIY

DIY czyli Do-It-Yourself to filozofia zakładająca, że wiele rzeczy można zrobić samodzielnie zamiast je kupować. Dotyczy to zarówno żywności, środków higieny, jak i odzieży, mebli czy zabawek. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie (np. ze względu na technologię lub dostępność niektórych surowców), jednak znaczącą część produktów codziennej potrzeby z powodzeniem przygotujemy w domu. Będzie to tańsze, zdrowsze, bardziej ekologiczne niż wspieranie marnej jakości produktów, które powstają w fabrykach zanieczyszczających środowisko.

Żyj tu i teraz

Postaraj się nie kumulować zbędnych przedmiotów na przyszłość. Rób zakupy, produkuj swoją żywność na bieżącą potrzebę. Pamiętaj, że nie wszystko od razu będzie proste, ale kiedy już przekonasz się do filozofii zerowaste dojdziesz do wniosku, że dojrzewanie do tej decyzji trwało zbyt długo. POWODZENIA!