Ekologiczny proszek do prania

Ekologiczny proszek do prania

Jesteś ekologicznym freakiem? Chcesz wprowadzić ekologiczne produkty i metody w kolejnych dziedzinach swojego życia? Zacznij prać z ekologicznym domowym proszkiem do prania, który wykonasz samodzielnie w domu! Dzięki temu wypierzesz pranie skutecznie i do czysta, a bez szkody dla środowiska!

Większość dostępnych w sklepach proszków do prania, płynów do prania i kapsułek to środki skuteczne, łatwe w użyciu, bardzo pachnące, ale też niestety niekorzystne dla środowiska, a nawet dla nas samych. Wiele z nich zawiera toksyczne fosforany, których celem jest zmiękczanie wody – fosforany bardzo negatywnie wpływają na zbiorniki wodne (prowadzą do eutrofizacji zbiorników wodnych, co finalnie może skutkować nadmiernym zakwitem glonów. Takie glony zabierają rybom zasiedlającym zbiorniki wodne tlen, i w rezultacie ryby umierają.

Czy proszek, kapsułki i płyn można zastąpić środkiem naturalnym i przyjaznym środowisku? TAK! Pamiętajmy, że nie od zawsze mamy środki do prania – kiedyś nasze babcie musiały radzić sobie inaczej, a jednak udawało im się doprać pranie do czysta.

Do przygotowania domowego środka piorącego potrzebujemy boraks, szare mydło i olejki eteryczne. Boraks odpowiedzialny jest za dezynfekcję i usuwanie zapachów, mydło będące środkiem powierzchniowo czynnym obniży napięcie powierzchniowe wody i sprawi, że brud łatwiej zejdzie z pranej tkaniny. Zadaniem olejków eterycznych jest nadanie praniu pięknego zapachu.

Jak przygotować najprostszy na świecie proszek do prania? Wystarczy kostka szarego mydła, 1,5 szklanki boraksu oraz kilkanaście kropli dowolnego (ulubionego) olejku eterycznego. Mydło zetrzyj na tarce, dodaj boraks i olejek eteryczny, wymieszaj i zamknij w szczelnym plastikowym opakowaniu. GOTOWE!