Polska rakieta ekologiczna BURSZTYN

Polska rakieta ekologiczna BURSZTYN

W polskim Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa powstała pierwsza na świecie rakieta, która wykorzystuje nadtlenek wodoru w stężeniu ponad 98% – jak podaje CTKIL ILR-33 BURSZTYN jest w stanie dotrzeć na próg kosmosu.

W polskim centrum opracowano technologię użycia wysoko-stężonego nadtlenku wodoru już kilka lat temu, jednak dopiero teraz udało się zaprojektować rakietę, która spełniałaby oczekiwania inżynierów CTKIL. Rakieta może osiągać dużo lepsze parametry, mając dużo mniejszą masę.

Zastosowany w ILR 33 BURSZTYN innowacyjny ekologiczny napęd rakietowy jest przyjazny środowisku – użyty w Bursztynie polietylen zastępuje trującą i żrącą hydrazynę, która jest najczęściej stosowanym paliwem rakietowym na świecie. Po pierwszych próbach rakiety ustalono, że może ona dolecieć na wysokość przynajmniej 100 km. Osiąga prędkość ok. 1200 metrów na sekundę!

„Powstanie rakiety to nie tylko publikacje w czołowych międzynarodowych czasopismach naukowych i możliwość prowadzenia badań. To przede wszystkim droga do realizacji szeregu prac komercyjnych” – podkreślił inżynier Pakosz. Specjalista z instytutu mówi np. o zastosowaniach wojskowych. (PAP)